Placówki Opiekuńczo-wychowawcze Dzieło Pomocy Dzieciom
Organizacja życia i pracy w placówkach Dzieło Pomocy Dzieciom
Od dnia przybycia do placówki dziecko ma przydzielonego wychowawcę, ma zapewnione konsultacje medyczne oraz opiekę psychologiczno-pedagogiczną.
Opiekę nad dziećmi sprawują wychowawcy, którzy mieszkają z dziećmi 24 godziny na dobę. Pozwala to stworzyć dzieciom namiastkę życia rodzinnego rekompensującą brak prawdziwego domu.
W pracy z dziećmi istotne jest, aby każde uwierzyło w swoje możliwości, odkrywało i rozwijało swoje talenty, poznało swoją wartość i rozwijało ciekawość oraz wiedzę o otaczającym świecie – nabierało motywacji do życia.
Dzieci, dzięki pracy i zaangażowaniu wychowawców, przy wsparciu wolontariuszy (link do podstrony z wolontariatem DPD), korepetytorów, nadrabiają opóźnienia edukacyjne, osiągają dobre i bardzo dobre wyniki w nauce (liczna grupa otrzymuje świadectwo z wyróżnieniem).
Dodatkowo rozwijają swoje talenty językowe, sportowe i muzyczne (obecnie niemal połowa wychowanków gra na różnych instrumentach – skrzypce, gitara, perkusja, pianino, akordeon).
Wychowankowie włączane są w pomoc w wykonywaniu codziennych czynności domowych, co kształtuje ich samodzielność, obowiązkowość i pozwala im poczuć się potrzebnym i ważnym współgospodarzem domu.
W czasie wolnym organizowane są dla dzieci różnego rodzaju aktywności, wycieczki rowerowe, wędrówki górskie, wyjazdy latem nad morze, zimą na narty, itp.
Przedsięwzięcia dla wychowanków w placówkach są realizowane dzięki wsparciu finansowemu i osobowemu Fundacji Ruperta Mayera Dzieło Pomocy Dzieciom (link dp Fundacji).
Projekt jest finansowany ze środków miasta Kraków